Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, uluslararası toplumun düzensiz göçmen krizinde sınıfta kaldığını söyledi. Kalın, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki göç anlaşmasının da güncellenmesi gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsü’nün (ISPI) ev sahipliğinde Roma’da 7’ncisi düzenlenen MED Akdeniz Diyalog Forumu’nda “Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesinde Güç Dengesi ve Amerikan Varlığının Geleceği” paneline katıldı.

“AB ile imzalanan göç anlaşmasının güncellenmesini umuyoruz”

Türkiye’nin 4 milyon Suriye vatandaşını ağırladığını söyleyen Kalın, Avrupa Birliği (AB) ile imzalanan göç anlaşmasının yeniden ele alınması gerektiğini vurguladı.

Batılı ülkelerin politikalarını eleştiren İbrahim Kalın, düzensiz göçmenlere sadece sayısal bir veri olarak bakıldığına dikkat çekti.

“Uluslararası toplum düzensiz göçmen krizinde sınıfta kaldı”

Sözcü Kalın, Avrupa Birliği’nin göçmen sorunu için Türkiye’ye tahsis ettiği 6 milyar euroluk yardıma da değindi.

“Sorunun büyüklüğünü düşünecek olursak bu hiçbir şey değil” diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, uluslararası toplumun düzensiz göçmen krizinde sınıfta kaldığını vurguladı.

“Türkiye, Akdeniz ülkeleriyle iyi ilişkiler için yoğun diplomasi yürüttü”

İbrahim Kalın, panelin ardından yaptığı açıklamada da Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de izlediği aktif politikaya değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Akdeniz ülkeleriyle iyi ilişkiler için yoğun diplomasi yürüttüğünü belirtti.

Sözcü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir yıldan fazla bir süre önce hem Avrupa Birliği’ne hem diğer ülkelere Doğu Akdeniz Konferansı düzenlenmesi çağrıda bulunduğunu hatırlattı.

Suriye’nin ve Libya’nın toprak bütünlüğünü ve birliğini desteklediklerini vurguladı.