Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nun ardından basını bilgilendirme toplantısı düzenledi. Yunanistan ve Türkiye ilişkilerine ilişkin soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Yunanistan ile yeniden bir diyalog başlattık. İstişarelerimizi de başlattık. Umarım her iki tarafta da bu kararlılık ve olumluluk devam eder. Ancak Yunanistan’ın provokasyondan vazgeçmesi gerekiyor.” dedi.

Çavuşoğlu: Yunanistan’ın provokasyondan vazgeçmesi lazım

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nun ardından basını bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Türkiye ve Yunanistan ilişkilerine ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, “Belli bir zaman devam eden gerilimlerden sonra Yunanistan ile yeniden bir diyalog başlattık. İstişarelerimizi de başlattık. Dendias geldi ben Yunanistan’a gittim. Sayın Cumhurbaşkanımız da Miçotakis ile bir görüşme gerçekleştirdi. Her iki tarafta da bu kararlılık ve olumluluk devam eder. Yunanistan’ın provokasyondan vazgeçmesi gerekiyor. Ege’de herhangi bir tatbikat yapılmaması için centilmenlik anlaşmamız var, ama bakıyoruz Yunanistan NAVTEX ilan ediyor. Kısacası Yunanistan’ın tahriklerden ve kışkırtıcı adımlardan, provokasyondan vazgeçmesi lazım” dedi.

“AFGANİSTAN YÖNETİMİ DE TÜRKİYE’NİN KALMASINI İSTİYOR”

Afganistan Havalimanı’nda Türkiye’nin üstleneceği role ilişkin Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ilk defa Afganistan’a gitmiyor. Kabil’de çerçeve ülke, Kabil Havaalanı’nın güvenliğini üstlenmiş durumda. ABD’nin çekilme kararıyla diğer müttefikler de çekiliyor. Bu havaalanının işletilmesi ve güvenliği dünya için önemli. Afganistan yönetimi de Türkiye’nin burada kalmasını istiyor.” dedi.

Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları başlatma kararına ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, “Bu kararı olumlu karşılıyor. Rusya Türkiye’de vaka sayısı fazla olduğu zaman uçuşları durdurma kararı almıştı. Bu rakamlar kurallarla düştü. Sağlıklı turizm konusunda Türkiye’nin aldığı tedbirler dünyaya örnek oldu. Rus turistlerinin en çok memnun olduğu destinasyon Türkiye’dir. Bu karardan Rus turistler de çok memnun olmuştur. ” ifadelerini kullandı.