Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yaptırım tehdidi nedeniyle Endonezya, Rus yapımı Su-35 savaş uçaklarını satın almaktan vazgeçti.

 

ABD bir ülkeye daha baskı yaptı! Su-35’ten vazgeçtiler

 

Endonezya, ABD’nin yaptırımlarının caydırıcılığı nedeniyle Rus yapımı Su-35 savaş uçağı satın alma planından vazgeçerek hava savunmasını güçlendirmek adına Fransız üretimi olan Rafale uçakları ile birlikte Amerikan F-15EX savaş jetlerini almaya karar verdi.

 

Asia Times tarafından yapılan habere göre otuz altı Dassault Rafale ve sekiz Boeing F-15’in yanında üç Lockheed Martin C-130J yük hava aracı, üç Airbus A330 hava tankeri ve Leonardo erken uyarı radar sistemleri de Endonezya’nın satın almak istedikleri arasında yer alıyor.

 

Belirtilen savaş uçakları alındığı takdirde Endonezya’nın şimdiye kadar yaptığı en büyük savunma harcaması olacağı söyleniyor. Ancak 11 milyar dolar değerindeki planın Endonezya tarafından karşılanabilmesi konusunda bazı soru işaretleri bulunuyor.

 

Anlaşmanın gerçekleştirilmesi durumunda Endonezya, Doğu Asya ülkeleri arasında Rafale kullanan ilk ülke olacak. 2001 yılından beri kullanılmakta olan Rafale uçakları Fransız, Mısır, Katar ve Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

 

Hindistan 9,4 milyar dolar ödeyerek 36 Rafale hava aracının siparişini 2017 yılında vermişti. Hava araçlarının teslimatı ise geçtiğimiz temmuz ayında Himalayalar’daki Çin-Hindistan geriliminin arttığı günlerde başlamıştı. Endonezya’nın Rafale hava araçlarının teslimatının da üç yıl gibi bir sürede gerçekleşmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) konvoyuna düzenlenen saldırıyı kınayarak, İtalya Büyükelçisi Luca Attanasio’nun yaşamını yitirdiği saldırı nedeniyle İtalya hükümetine ve halkına başsağlığı diledi.

 

Türkiye’den Kongo’daki İtalyan büyükelçinin öldürüldüğü saldırıya sert tepki!

 

Dışişleri Bakanlığı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde BM konvoyuna düzenlenen saldırıyı yaptığı açıklama ile kınadı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusundaki Goma şehrinde BM’ye ait konvoya düzenlenen saldırıda İtalya’nın Kinşasa Büyükelçisi Luca Attanasio ile yakın koruması ve bir şoförün hayatını kaybettiğinin derin bir üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, “Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Dost İtalya halkının ve hükümetinin acısını paylaşıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına içten taziyelerimizi sunuyoruz” denildi.